Parents
Parents' Association

Officers

List of 4 items.

  • Benicia Gantner '84

    President
  • Jen Fetner Booth

    Vice-President
  • Heidi Fung

    Secretary
  • Jim Butcher

    Treasurer

Inclusivity & Community-Building Committee

List of 10 items.

  • Jennifer Casari

    Co-Chair
  • Tina Roberston

    Co-Chair
  • Sangeeta Landau

    First-Grade Representative
  • Eva Favila

    Second-Grade Representative
  • Shalini Harkness

    Third-Grade Representative
  • Maxine Moerman

    Fourth-Grade Representative
  • Keelin Reddy

    Fifth-Grade Representative
  • Julie Garcia

    Sixth-Grade Representative
  • Pam Casaudoumeq

    Seventh-Grade Representative
  • Olive Thaler

    Eighth-Grade Representative

Burke's Items Committee

List of 4 items.

  • Erin Steere

    Co-Chair
  • Nicole Barker

    Co-Chair
  • Mohammad Hirmand

    Co-Chair
  • Abraham Martinez

    Co-Chair

Burke's Rewards Committee

List of 2 items.

  • Jennifer King

    Co-Chair
  • Megan Patel

    Co-Chair

Arts Festival Chair

List of 2 items.

  • Kelly Anderson

    Co-Chair
  • Jessica Wynne

    Co-Chair

Grandparents' & Special Friends' Day Committee

List of 4 items.

  • Antonia Cohen

    Co-Chair
  • Hallie Hoffman

    Co-Chair
  • Lesa Musatto

    Co-Chair
  • Jaime Cohen

    Co-Chair

Hearts & Hands Committee

List of 11 items.

  • Mary Pellerito

    Co-Chair
  • Karen Young

    Co-Chair
  • TBD

    Kindergarten Representative
  • Carolyn Colpitts

    Fifth Grade
  • Katrina Clark

    First-Grade Representative
  • Nikki Melet

    Second-Grade Representative
  • Danielle Diedrich

    Third-Grade Representative
  • Alicia Engstrom

    Fourth-Grade Representative
  • Georgie Enthoven

    Sixth-Grade Representative
  • Jessica Flemming

    Seventh-Grade Representative
  • Lisa Hockin

    Eighth-Grade Representative

Volunteer Coordinator Committee

List of 3 items.

  • Christina Anzel

    Co-Chair
  • Julie-Anne Heafey

    Co-Chair
  • Steffany Chisholm

    Co-Chair

Lunchroom Coordinators

List of 3 items.

  • Raymond Chrisman

    Co-Chair
  • Fabian Favila

    Co-Chair
  • Arleen Bandarrae

    Co-Chair

Nominating Committee

List of 10 items.

  • Kristin Renaudin

    Co-chair
  • Laura Bolling

    Co-Chair
  • TBD

    Kindergarten Representative
  • Mohammad Hirmand

    First-Grade Representative
  • Janet Avila-Lobo

    Second-Grade Representative
  • Karen Rojas

    Third-Grade Representative
  • Jordana Tann

    Fourth-Grade Representative
  • Anu Dubey

    Fifth-Grade Representative
  • Jeannie Whelan

    Sixth-Grade Representative
  • Mary Beth Sheridan

    Seventh Grade Representative

Parent Education Committee

List of 2 items.

  • Valerie Batchelder

    Co-Chair
  • Heidi Fung

    Co-Chair

Community Service Committee

List of 10 items.

  • Kristin MacKnight

    Co-Chair
  • Serena Perkins

    Co-Chair
  • Star Moore

    Co-Chair
  • Katie Paige

    First-Grade Representative
  • Jennifer Guy & Agnes Moxley

    Second-Grade Representative
  • Tatem Read

    Third-Grade Representative
  • Anna Chock & Sahara O'Hanlon

    Fourth-Grade Representative
  • Natasha Monahan

    Fifth-Grade Representative
  • Mickey Chan

    Fifth-Grade Representative
  • Deb Frederick

    Sixth-Grade Representative

Sustainability Committee

List of 2 items.

  • Juliet Sampson

    Co-Chair
  • Newsha Ajami

    Co-Chair

Used Uniform Committee

List of 2 items.

  • Janet Avila-Lobo

    Co-Chair
  • Felicia Viator

    Co-Chair

Faculty/Staff Appreciation Committee

List of 4 items.

  • Michele Bell

    Co-Chair
  • Monica Yang

    Co-Chair
  • Lee Sher

    Co-Chair
  • Katie Paton Acevedo

    Co-Chair

Room Parents

List of 22 items.

  • Amit and Seema Daryanani

    Kindergarten
  • Jenny Bogard

    Kindergarten
  • Megan Mina

    Kindergarten
  • Sara Singerman

    First Grade
  • Kim Thompson

    First Grade
  • Marcy Lynn

    Second Grade
  • Suzy Sammons

    Second Grade
  • Tatem Read

    Third Grade
  • Michelle Lawton

    Third Grade
  • Frances Lum

    Fourth Grade
  • Jennifer Yen

    Fourth Grade
  • Amanda Marmer

    Fifth Grade
  • Kristin MacKnight

    Fifth Grade
  • Monica Yang

    Sixth Grade
  • Emilie Gruhl

    Sixth Grade
  • Elizabeth Sparks

    Seventh Grade
  • Stephanie Bailey

    Seventh Grade
  • Julie Ashley

    Eighth Grade
  • Katy Wall

    Eighth Grade
  • Lisa Hockin

    Eighth Grade
  • Annie Woods

    Eighth Grade
  • Morgan Thorne

    Eighth Grade

New Family Liaison Committee

List of 2 items.

  • Jennifer Kim

    Co-Chair
  • Johanna Calabria

    Co-Chair
Burke's mission is to educate, encourage and empower girls. Our school combines academic excellence with an appreciation for childhood so that students thrive as learners, develop a strong sense of self, contribute to community, and fulfill their potential, now and throughout life.

Katherine Delmar Burke School

An independent K–8 school for girls
7070 California Street, San Francisco, CA 94121
Phone: 415.751.0177 Fax: 415.666.0535
Directions | Employment | Contact Us
Adult-Student Interaction Policy