Parents
Parents' Association

Officers

List of 4 items.

  • Jen Fetner Booth

    President
  • Sara Singerman

    Vice-President
  • Katja Bjorner Gutierrez

    Secretary
  • Jim Butcher

    Treasurer

Inclusivity & Community-Building Committee (ICBC)

List of 10 items.

  • Tina Roberston

    Co-Chair
  • Pamela Casaudoumecq

    Co-Chair
  • Abigail Bloomking

    First-Grade Representative
  • Ric Velez

    Second-Grade Representative
  • March Lynn

    Third-Grade Representative
  • Jordana Tann

    Fourth-Grade Representative
  • Mary Kimura

    Fifth-Grade Representative
  • Antonae Robertson

    Sixth-Grade Representative
  • Julie Garcia

    Seventh-Grade Representative
  • Elizabeth Sparks

    Eighth-Grade Representative

Burke's Items Committee

List of 3 items.

  • Annie Ganem

    Co-Chair
  • Maile Bright Denzler

    Co-Chair
  • Mariela Lagos

    Co-Chair

Burke's Rewards Committee

List of 2 items.

  • Karen Rojas

    Co-Chair
  • Megan Patel

    Co-Chair

Fine Arts Chair

List of 2 items.

  • Jessica Wynne

    Co-Chair
  • Tatum Reed

    Co-Chair

Grandparents' & Special Friends' Day Committee

List of 3 items.

  • Hallie Hoffman

    Co-Chair
  • Amanda Marmer

    Co-Chair
  • Jaime Cohen

    Co-Chair

Hearts & Hands Committee

List of 11 items.

  • Mary Pellerito

    Co-Chair
  • Shalini Harkness

    Co-Chair
  • TBD

    Kindergarten Representative
  • Monica Yang

    Fifth Grade
  • Chrysanthe Gussis

    First-Grade Representative
  • Sarah Galvin

    Second-Grade Representative
  • Jennifer King

    Third-Grade Representative
  • Karolina Franngard

    Fourth-Grade Representative
  • Jennie Feldman

    Sixth-Grade Representative
  • Emilie Gruhl

    Seventh-Grade Representative
  • Mary Beth Sheidan

    Eighth-Grade Representative

Volunteer Coordinator Committee

List of 3 items.

  • Christina Anzel

    Co-Chair
  • Steffany Chisholm

    Co-Chair
  • Jennifer Yen

    Co-Chair

Lunchroom Coordinators

List of 3 items.

  • Fabian Favila

    Co-Chair
  • Arleen Bandarrae

    Co-Chair
  • Melissa Dixon-Hirmand

    Co-Chair

Nominating Committee

List of 10 items.

  • Laura Bolling

    Co-chair
  • Abiah Karthauser

    Co-Chair
  • TBD

    Kindergarten Representative
  • Ellisha Blechynden

    First-Grade Representative
  • Sara Stephens

    Second-Grade Representative
  • Amit Daryanani

    Third-Grade Representative
  • Aditi Chandarana

    Fourth-Grade Representative
  • Carolyn Colpitts

    Fifth-Grade Representative
  • Kelly Anderson

    Sixth-Grade Representative
  • Michele Bell

    Seventh Grade Representative

Parent Education Committee

List of 2 items.

  • Heidi Fung

    Co-Chair
  • Irena Soemartono

    Co-Chair

Burke's Community Connections (BCC)

List of 13 items.

  • Star Moore

    Co-Chair
  • Abraham Martinez

    Co-Chair
  • Claire Pettit

    Upper School Food Pantry Captian
  • Jennifer Guy

    Lower School Food Pantry Captain
  • Thayer Meicler

    Kindergarten Representative
  • Alex Purtill

    First-Grade Representative
  • Katie Paige

    Second-Grade Representative
  • Sophie Hayward

    Third-Grade Representative
  • Candace Sue

    Fourth-Grade Representative
  • Anna Chock & Sahara O'Hanlon

    Fifth-Grade Representative
  • Kristin MacKnight

    Sixth-Grade Representative
  • Raymond Chrisman

    Seventh-Grade Representative
  • Elizabeth Funk

    Eight Grade Representative

Sustainability Committee

List of 2 items.

  • Juliet Sampson

    Co-Chair
  • Newsha Ajami

    Co-Chair

Used Uniform Committee

List of 2 items.

  • Janet Avila-Lobo

    Co-Chair
  • Felicia Viator

    Co-Chair

Faculty/Staff Appreciation Committee

List of 3 items.

  • Johanna Calabria

    Co-Chair
  • Lauren Khan

    Co-Chair
  • Lee Sher

    Co-Chair

Room Parents

List of 21 items.

  • Katja Bjorner Gutierrez

    Kindergarten
  • Matthew Kim

    Kindergarten
  • Rebecca Sacerdoti

    Kindergarten
  • Inna Gartsman

    First Grade
  • Lindsay Cohen

    First Grade
  • Megan Patel

    Second Grade
  • Janet Avila-Lobo

    Second Grade
  • Ellie Pollak

    Third Grade
  • Christina Anzel

    Third Grade
  • Mala Reddy

    Fourth Grade
  • Shawn Meglen

    Fourth Grade
  • Alicia Engstrom

    Fifth Grade
  • Lisa Farmer

    Fifth Grade
  • Trudy Katz-Nelson

    Sixth Grade
  • Sejal Patel

    Sixth Grade
  • Jodi Burke

    Seventh Grade
  • Pallavi Davda

    Seventh Grade
  • Laura Rende

    Eighth Grade
  • Amanda McBaine

    Eighth Grade
  • Jamin Makar

    Eighth Grade
  • Helena Wheeler

    Eighth Grade

New Family Liaison Committee

List of 2 items.

  • Andrew Lee

    Co-Chair
  • Giulia Garzilli

    Co-Chair
Burke's mission is to educate, encourage and empower girls. Our school combines academic excellence with an appreciation for childhood so that students thrive as learners, develop a strong sense of self, contribute to community, and fulfill their potential, now and throughout life.

Katherine Delmar Burke School

An independent K–8 school for girls
7070 California Street, San Francisco, CA 94121
Phone: 415.751.0177 Fax: 415.666.0535
Directions | Employment | Contact Us
Adult-Student Interaction Policy